Rozbijanie naczynia krwionośnego w oku: co wiedzieć

Rozerjne naczynie krwionośne w oku lub krwotok podwykonawki (Sch), jest powszechnym stanem, który powoduje, że plamka krwi pojawia się na białym część oka. W większości przypadków jest nieszkodliwy i znika sam. obrażenia lub intensywne ćwiczenia lub wysiłek. Niektóre osoby mają zwiększone ryzyko SCH z powodu stanu leku lub zdrowia.

W tym artykule omówiono rozrywkowe naczynia krwionośne w oku oraz ich przyczyn i leczenia. Obejmuje również, gdy ktoś powinien szukać pomocy medycznej.

Czym jest sch?

Sch jest terminem medycznym, gdy niewielki naczynie krwi wyciekać na twardocę lub białą część oka.

Sclera ma wiele minutowe naczynia krwionośne, które mogą łatwo pękać i krwawić. Są chronione przez spojówkę, która jest cienką, przezroczystą warstwą tkanki, która pokrywa oko. Kiedy naczynie krwionośne pęka, baseny krwi pod spojówką, co oznacza, że ​​jest https://harmoniqhealth.com/pl/ widoczny, ale uwięziony pod tą warstwą tkanki.

Zdjęcia sch

Czy to poważne?

Zwykle serdeczny naczynie krwionośne w oku jest nieszkodliwe. W większości przypadków znak na oku z czasem zniknie sam, gdy krew naturalnie rozprasza się.

Oko może być czerwone przez jakiś czas, ale powinno to zacząć zanikać przez następne 1 –2 tygodnie.

Czasami Sch może być oznaką stanu podstawowego. Jest to bardziej prawdopodobne, jeśli krwawienie jest trwałe lub często się powtarza.

Objawy seryjnego naczynia krwionośnego w oku

Głównym objawem Sch jest czerwona łatka pojawiająca się na bieli Oko.

Początkowo łatka może być nieprzezroczystą czerwoną z przezroczystymi granicami, zanim staje się wyblakła i mniej wyraźna. Oko może rozwinąć się posiniaczony lub żółty wygląd, gdy hemoglobina i inne składniki krwi rozpadają się.

Zazwyczaj Sch jest bezbolesny i nie wpływa na widzenie, chociaż może powodować obrzęk lub zarysowiste uczucie. Zazwyczaj wpływa tylko na białka oczu, a nie tęczówkę lub uczeń.

Przyczyny rozrywkowego naczynia krwionośnego w oku

Lekarze klasyfikują potencjalne przyczyny Sch na dwie grupy: Traumatyczne i spontaniczne.

Traumatyczne

W tym kontekście słowo „traumatyczne” odnosi się do fizycznego urazu lub uszkodzenia, które wpływa na oko, powodując pękanie małego naczynia krwionośnego. Obce obiekty wchodzące w oko lub surowe pocieranie oczu są niektórymi typowymi przykładami.

Inną powszechną przyczyną tego rodzaju obrażeń jest użycie soczewek kontaktowych. Ponieważ soczewki kontaktowe stały się bardziej popularne, częstość występowania traumatycznego SCH wzrosła również.

Może to nastąpić przez przypadek podczas stosowania lub usuwania soczewki lub z powodu problemów z samym obiektywem, takich jak osady powierzchniowe lub wady Może to powodować tarcie.

Jeśli osoby używają jednorazowych soczewek kontaktowych na dłużej niż radzi producent, może to również przyczynić się do Sch. Wynika to z faktu, że materiały w tych soczewkach zaczynają się rozkładać na krawędzie z czasem, powodując szorstsze krawędzie.

Ponadto osoby noszące soczewki kontaktowe mogą czasem rozwijać warunki oczu, które zakłócają przepływ łez, powodując, zapalenie lub suchość. Należą do nich:

 • spojówka, która ma miejsce, gdy nadmiar tkanki spojówkowej rozwija się na oku
 • pinguecula, który jest niekomernym wzrostem na spojówce
 • Pozłoką powierzchniową. Zostanie zapalenie rogówki, które zdarza się, gdy komórki rogówki umierają, powodując ból i wrażliwość na światło

Operacje oczne, w tym operacja zaćmy i chirurgia refrakcyjna, mogą również zwiększyć ryzyko SCH jednostki. Według badań około 1–2% noworodków może mieć Sch po porodzie pochwy.

Warunki prowadzące do pocierania oczu, takie jak zespół suchego oka, alergie i zapalenie powiek, mogą być również czynnikami przyczyniającymi się . Warunki te powodują dyskomfort oczu, a następnie pocieranie oczu, które mogą być mimowolne lub podczas snu i mogą powodować pęknięcie naczyń krwionośnych.

Spontaniczne

Według badań, za prawie połowę wszystkich wszystkich Przypadki, lekarze nie identyfikują przyczyny Sch. Eksperci nazywają te przypadki spontaniczne, ponieważ występują bez wyraźnego powodu. Kolejnym terminem jest „idiopatyczny”. Czasami naczynie krwionośne pęka w oku, gdy nagle wzrasta ciśnienie krwi. Może się to zdarzyć, gdy ktoś kaszle, wymiotuje lub bierze udział w uciążliwych ćwiczeniach, takich jak podnoszenie dużych ciężarów.

Niektóre warunki zdrowotne mogą być również odpowiedzialne za rozrywkowy naczynie krwionośne w oku. Nadciśnienie tętnicze lub wysokie ciśnienie krwi może spowodować, że tak się stanie, nawet jeśli dana osoba przyjmuje leki w celu zarządzania tym stanem. Inne zaburzenia naczyniowe, takie jak cukrzyca i hiperlipidemia, mogą również zwiększyć ryzyko.

Niektóre inne warunki, które lekarze kojarzą się z Sch:

 • Enterowirus 70
 • Zespół Stevens-Johnsona

 • Mięsak Kaposi
 • Choroby naczyniowe dermatologiczne, takie jak ziarniniak pyogenny, teangiektazje i hemangioma

Niektóre leki, w tym leki, w tym leki, w tym leki, w tym niektóre leki Niesteroidowe leki przeciwzapalne i leki przeciwzakrzepowe, takie jak warfaryna lub heparyna, mogą również zwiększać prawdopodobieństwo rozrywki naczyń krwionośnych. Możliwe do zidentyfikowania czynniki ryzyka.

Leczenie i zapobieganie

Sch zwykle nie wymaga leczenia. Jeśli powoduje dyskomfort, osoba może używać opakowań lodowych na zamkniętym oku, aby to zmniejszyć. Mogą również używać sztucznych łez, aby poprawić suchość.

Jednak jeśli ktoś często ma rozrywkowy naczynie krwionośne, może to wskazywać na stan leżący u podstaw leczenia. Sposób, w jaki lekarz podejdzie do leczenia, będzie zależeć od podstawowej przyczyny, którą może zdiagnozować.

Osoby doświadczające SCH z powodu urazu głowy mogą wymagać specjalistycznej konsultacji z okulistą.

Jak długo Czy zajmie się odejściem?

Po Sch ciało naturalnie wchłania krew w oku przez 1–2 tygodnie, w zależności od wielkości krwotoku.

Jeśli dana osoba Używa leku przeciwzakrzepowego, rozwiązanie może potrwać dłużej, po około 3 tygodniach.

kiedy szukać pomocy

Większość przypadków Sch rozstrzyguje samodzielnie i nie jest oznaką poważnej choroby .

Jednak jeśli stan się rozwija po tym, jak ktoś doświadczy obrażeń głowy lub twarzy, powinien szukać pomocy medycznej. Lekarz może monitorować oznaki wstrząsu mózgu lub uszkodzenia oczu.

Jeśli dana osoba doświadcza innych objawów obok seryjnego naczynia krwionośnego, powinien również skontaktować się z pracownikiem służby zdrowia. Przykłady objawów, które mogą być przyczyną niepokoju, obejmują:

 • Ból
 • Zwiększenie obrzęku
 • Utrata wzroku
 • Niewyjaśnione krwawienie lub siniak na innych częściach ciała

Jeśli Sch zdarza się często, a lekarz przez jakiś czas nie sprawdzał ciśnienia krwi danej osoby, powinien poprosić lekarza o to.

Podsumowanie

Lekarze odnoszą się do seryjnego naczynia krwionośnego w oku jako Sch. Zazwyczaj jest to nieszkodliwy warunek, który sam się rozwiąże w 1–2 tygodnie. Zwykle jedynym objawem jest plamka krwi pod spojówką, która jest przezroczystą podszewką oka.

Sch często nie ma możliwej do zidentyfikowania przyczyny. Może to być spontaniczne lub spowodowane urazem, w tym zużycie soczewki kontaktowej.

Chociaż rozrywkowy naczynie krwionośne w oku nie jest poważne, może wskazywać na podstawowy stan zdrowia, który wymaga oceny przez lekarza.

Jeśli dana osoba doświadcza powtarzającego się sch, stan nie rozwiązuje lub doświadcza innych objawów, powinien szukać uwagi lekarskiej.

 • suche oko
 • Blood/Hematology
 • Zdrowie oczu/ślepota

Wiadomości medyczne mają dziś ścisłe wytyczne dotyczące pozyskiwania i czerpią tylko z recenzowanych badań, akademickich instytucji badawczych oraz czasopism i stowarzyszeń medycznych. Unikamy używania trzeciorzędowych odniesień. W każdym artykule łączymy podstawowe źródła – w tym badania, odniesienia naukowe i statystyki – a także wymieniamy je w sekcji zasobów na dole naszych artykułów. Możesz dowiedzieć się więcej o tym, jak upewniamy się, że nasza treść jest dokładna i aktualna, czytając naszą politykę redakcyjną.

Contents